Izabela Sadowska

Regulamin pracowni komputerowej

1) W pracowni odbywają się zajęcia wymagające stosowania technik komputerowych.

2) Uczniowie mogą przebywać w pracowni jedynie pod opieką nauczyciela.

3) Z Internetu można korzystać jedynie do celów dydaktycznych.

4) Uczniowie w pracowni zachowują się cicho, zgodnie z zasadami regulaminu, wykonując pracę wynikającą z toku lekcji

5) Nie wolno przechowywać plików o treści sprzecznej z ogólnie przyjętymi normami moralnymi.

6) Zabronione jest obrażanie uczuć innych użytkowników przez wysyłanie sprzecznych z dobrymi obyczajami listów, wiadomości oraz zdjęć.

7) Zabrania się instalowania na dyskach lokalnych komputerów znajdujących się w pracowni oprogramowania przyniesionego z zewnątrz.

8) Składowanie na dyskach twardych własnych plików bez zgody nauczyciela oraz poza wyznaczonym przez niego folderem jest niedozwolone.

9) Usuwanie istniejących na dyskach twardych cudzych plików, dokonywanie w nich jakichkolwiek zmian, wykorzystywanie ich we własnych dokumentach jest zabronione.

10) Niedozwolone jest dokonywanie przez uczniów jakichkolwiek napraw, przekonfigurowania sprzętu, samowolne manipulowanie sprzętem.

11) Zabrania się samowolnego używania w pracowni własnych nośników informacji (dyskietki, płyty). Użycie ich możliwe jest po uzyskaniu zgody nauczyciela.

12) Zabrania się uruchamiania sprzętu i programów bez wyraźnego polecenia nauczyciela.

13) Uczniowie ponoszą odpowiedzialność materialną za szkody spowodowane niewłaściwym użytkowaniem sprzętu komputerowego.

14) Przed przystąpieniem do pracy uczeń zobowiązany jest:

a) sprawdzić sprawność sprzętu, na którym zamierza pracować. O zauważonych usterkach należy bezzwłocznie poinformować nauczyciela prowadzącego zajęcia,

b) dostosować stanowisko pracy do swoich potrzeb (wyregulować krzesło i nachylenie monitora).

15) Po zakończeniu zajęć należy:

a) zamknąć wszystkie programy i dokumenty,

b) wyłączyć wszystkie elementy zestawu komputerowego,

c) uporządkować swoje stanowisko pracy.

Zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stanowiących zagrożenie dla życia lub zdrowia uczniów

1) W razie wypadku (np. porażenia prądem) należy natychmiast powiadomić nauczyciela, który powinien niezwłocznie udzielić pomocy przedlekarskiej poszkodowanemu oraz wyłączyć urządzenie stanowiące zagrożenie.

2) W przypadku zauważenia iskrzenia, wydobywającego się z komputera dymu, wyczucia swądu tlącej się izolacji lub spostrzeżenia innych objawów mogących spowodować pożar, należy natychmiast powiadomić o tym fakcie nauczyciela prowadzącego zajęcia, który powinien niezwłoczni wyłączyć zasilanie główne.

3) W sytuacjach awaryjnych uczniowie powinni natychmiast przerwać wszystkie prace z sprzętem komputerowym, zachować spokój oraz ściśle wykonywać wszystkie polecenia nauczyciela

!!! W razie alarmu przeciw pożarowego (trzy krótkie dzwonki) (dzwonek bądź syrena strażacka – dźwięk ciągły trwający 3 minuty)  udać się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego na miejscezbiórki.